Piwniczka ogrodowa

Możliwości dla bohatera domu są nieograniczone. Szczególnie jeśli wybierze się on do ogrodu. Wtedy widać sporą przestrzeń, którą można zagospodarować w dowolny sposób.Często więc wymyślamy różne konstrukcje i zabudowania, które pełnią role przyjemnych ozdobień. Najwięcej jednak satysfakcji sprawiają dzieła, które oprócz tego że wyglądają niesamowicie to jeszcze są pożyteczne. Niewątpliwie do takich rzeczy należy piwniczka. Miejsce spełniające funkcję naturalnej lodówki. Bez względu na pogodę w piwnicy jest zawsze chłodno i dlatego miejsce to doskonale nadaje się do przechowywania wina, przetworów w słoikach i warzyw wykopywanych na zimę. Ponadto jest to dodatkowe miejsce do składowania wielu innych rzeczy. Koszt wybudowania takiej piwniczki nie nadszarpnie bardzo naszego portfela. Wystarczą w zupełności kamienie, lub cegły, pręty zbrojeniowe i materiał cementowy aby połączyć materiały budowlane w trwałą konstrukcję.
Zaznaczamy więc teren jaki chcemy przeznaczyć na piwniczkę. Następnie wykopujemy wgłębienie na 1,5-2m. Dobrze do tego użyć koparki. Posadzka powinna dosięgać 15cm a ławy fundamentowe powinny mieć głębokość 40cm i 40cm wysokości. Wysokość całej piwniczki powinna wynosić ok.1,5 nad powierzchnię gruntu. Powierzchnię złożoną z metalowych prętów zbrojeniowych zalewa się zaprawą cementową. Zaprawę dodatkowo przykrywa się specjalną folią która zabezpieczy przed wilgocią. Następnie wysypuje się ok. 50cm warstwy ziemi przykrywającej całość. Im grubsza warstwa ziemi na piwniczce tym temperatura we wnętrzu będzie podlegała mniejszym wahaniom. Na powierzchnię wyprowadzamy wentyl aby zapobiegać pleśni. Do ścian nadadzą się bloczki betonowe wzmocnione metalowymi zbrojeniami. Mur piwniczki najlepiej będzie otynkować i obłożyć folią. Na wejściu do piwniczki dobry efekt dadzą grube, drewniane drzwi oraz cegła klinkierowa, bądź kamienie. Do wejścia oczywiście trzeba odlać schody – stosowne będą takie 30 cm na stopień.
To świetne rozwiązanie dla ludzi szanujących tradycyjną kuchnię. Czasem potrzeba chłodnego miejsca aby przechować większość z konfitur oraz beczkę z kiszoną kapustą. Wyobraź sobie jak bardzo przydatne może być takie zabudowanie. Niestety w domu trudno zachować temperaturę która dobrze wpłynie na domowe konfitury i jesienne produkty ogrodu. W lato temperatura w takiej piwniczce nie przekracza 10oC a w zimę nie spada poniżej 4oC. Stwarza to idealne warunki spiżarniowe. Ale nie tylko. Ogrodnikom często brakuje odpowiedniego miejsca aby przechowywać cebulki i kłącza swoich ulubionych kwiatów a piwniczka będzie do tego doskonałym miejscem. Ponadto piwniczka może stać się niebanalną ozdobą ogrodu. Wystarczy mieć ciekawy pomysł. Świetnie sprawdzi się imitacja skalniaka, drobne krzewy, pnącza lub ozdobne kwiaty. Roślinność, szczególnie ta z gatunku bluszczów nada niepowtarzalnego charakteru naszemu dziełu i skutecznie zakryje całość. Odwiedzający będzie miał wrażenie jakby wchodził do ziemi. Dzięki odpowiednim ozdobom piwniczka może wyglądać wręcz bajkowo. Ogrodowa piwniczka to już coraz rzadsze zjawisko spotykane głównie na wsi. To tradycja budowlana przez dziesiątki lat rozwijająca się wśród szlacheckich dworów. Dlatego w ówczesnych czasach takie zabudowanie nadaje ogrodowi wyjątkowego charakteru. Jeślilubisz starodawne rozwiązania budowlane to powinieneś poświęcić trochę wolnego czasu i wykonać kolejne zadanie bohatera domu.

Menu :