Impregnowanie drewna

W naturze dzieje się tak, że jeśli do drzewa nie dochodzą już woda i sole mineralne przez korzeń to drzewo umiera i jest naturalnie rozkładane przez korniki, bakterie i wilgoć – zaczyna próchnieć i gnić. Tak jest z każdym drzewem, bez wyjątku. Jeżeli więc zbudujesz coś drewnianego i postawisz na dwór to niestety będzie się z nim działo tak samo. Aby zachować drewno i jego strukturę, wymyślono gamę preparatów pomagających poskromić nieco naturę.Impregnacja drewna wbrew pozorom nie jest banalnym zajęciem. Od tego czy zrobimy to w odpowiedni sposób zależy to, czy nasze drewniane otoczenie przetrwa i będzie służyło latami, czy rozpadnie się pod wpływem warunków atmosferycznych i korników. Warto się więc zatroszczyć o formę drewna wokół nas.
Jak więc się zabrać do impregnowania? Po pierwsze należy sprawdzić stan drewna. Jeśli mamy na działce drewniane elementy i zabudowania to przyjrzyjmy się im uważnie. Przez cały rok nawet zaimpregrowane drewno jest poddawane działaniu natury i narażane na silne światło słoneczne, wilgoć i rozpiętość temperatur. Najlepiej jest na początku wiosny zobaczyć, czy powłoka nie jest popękana, wyblaknięta, przetarta, czy zaatakowana przez grzyby. Na początek musimy przygotować drewno do zaimpregnowania. Usuwamy stare i łuszczące się powłoki z drewnianego podłoża. Aby to zrobić najlepiej użyć papieru ściernego o granulacji 120. Następnie odpylamy powierzchnię wilgotną ściereczką.


Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów zabezpieczających drewno. Lakierobejca, emalia, czy olej – każdy preparat ma inne właściwości. Do zniszczonych mebli świetnie nadaje się emalia. Jeżeli odnawiasz fasadę budynku albo malujesz drewniane ogrodzenie to używaj lakierobejcy. Jeżeli chcesz zabezpieczyć drewniany taras to dobry w tym celu będzie specjalny olej głęboko przenikający w powierzchnię drewna. Najnowszą nowinką są lakierobejce i impregnaty szybkoschnące. Skutecznie skracają one czas pracy i po godzinie drewno jest gotowe na deszcz. Jeśli drewno jest nowe i nie było wcześniej zabezpieczane to najpierw stosuje się impregnat podkładowy. Zabezpiecza on przed grzybami, owadami sinizną. Kiedy zabierasz się do impregnowania drewna to zwróć uwagę na prognozę pogody. Postaraj się trafić na kilka słonecznych dni. Wilgotne drewno niechętnie przyjmuje środki chemiczne. Najlepsza temperatura to ok.20oC. Jeśli będziemy pracować w zbyt wysokiej temperaturze to drewno będzie za szybko wysychać. Jeśli już zakupisz odpowiedni impregnat i zdecydujesz się trochę popracować, to koniecznie przeczytaj treść instrukcji umieszczonej na opakowaniu, ponieważ tylko właściwa aplikacja preparatu zagwarantuje kompleksową ochronę dla drewna.

Zapomniałeś zamknąć okna w pokoju i ogromna ulewa zalała Twoją drewnianą podłogę. Skontaktuj się ze specjalistami z firmy PPHU Dryblast i zamów usługę osuszanie pomieszczeń Wrocław. Osuszanie podposadzkowe wykonają poprzez wtłoczenie suchego powietrza pod warstwę izolacji termicznej posadzki i jednoczesne odprowadzą nasycone powietrza przez otwory technologiczne. Szybko i sprawnie pozbędziesz się przykrych następstw zalania.

Menu :