Grill

Uwielbiasz organizować imprezy w gronie przyjaciół? Na pewno często letnie spotkania ze znajomymi wiążą się z grillowaniem i ogólnym przyrządzaniu wszelakiego mięsa za pomocą standardowego grilla. Prosty grill, jakiego można kupić w markecie jest praktyczny, ale nie wygląda zbyt estetycznie. Jeżeli regularnie urządzasz takie biesiady w ogrodzie to możesz wybudować grill na stałe. Nie trzeba będzie w końcu przynosić, rozkładać a potem chować konstrukcji. Wystarczy trochę wolnego czasu i materiały które będą potrzebne. Najpiękniej wyglądają grille ogrodowe zbudowane z kamieni lub cegły klinkierowej. Takie rozwiązanie nie tylko skróci prace organizacyjne przed imprezą ale będzie niezwykłą ozdobą dla otoczenia domu. Operator grilla też będzie bardziej zadowolony, kiedy będzie miał przed sobą profesjonalne miejsce do pracy, niż skromną metalową konstrukcję.
Na początek znajdujemy odpowiednie miejsce na grill. Przy dobieraniu takiego miejsca zwróć uwagę na obecność wiatru (pomocny przy rozpalaniu). Przy grillu powinno być trochę luzu, aby umieścić akcesoria typu stoliki i krzesła dla gości. Odpowiednio dużo miejsca pozwoli też na swobodne obsługiwanie grilla. Pamiętaj aby grill nie znajdował się zbyt blisko zabudowań. Po doborze odpowiedniej miejscówki nadchodzi pora na zrobienie fundamentu. Może to być najzwyklejszy fundament głębokości 60 cm, lub płyta fundamentowa o grubości ok. 40cm. Pod płytę należy utwardzić podłoże żwirem. Następny krok to wybudowanie ścian podstawy wznoszących się na wysokość paleniska. Przy czym należy pamiętać, że palenisko powinno znajdować się min. 70cm od powierzchni gruntu.
Cegły układamy z użyciem zaprawy zostawiając wnętrze grilla puste. Jest to wygodne rozwiązanie do przyszłego przechowywania rozpałki. Pamiętaj aby każda warstwa cegieł była ułożona w ten sposób aby punkt połączenia cegieł na dole był zakryty środkiem cegły na górze. Używaj poziomicy przy położeniu każdej warstwy cegieł. Ewentualne ubytki i nierówności naprawiaj używając młotka murarskiego. Potem jako palenisko wykonujemy małe sklepienie wsparte prętami, na brzegach sklepienia można umieścić prostopadle dopasowane cegły aby całość się zgadzała. Aby zrobić zaokrąglony daszek grilla potrzebna będzie forma na której umieszczamy cegły i łączymy zaprawą. W grillu oczywiście musi być zamieszczony komin o min. średnicy 15cm. Komin dobrze zabezpieczyć metalowym dachem.

Menu :