Altana ogrodowa

Marzysz o wyjątkowej ozdobie dla swojego ogrodu? Zbliża się wymarzony urlop a Ty chcesz poświęcić wolny czas na ukochane majsterkowanie? Jeśli wydaje Ci się że wyczerpałeś już większość ciekawych pomysłów bohatera domu to jest jeszcze coś co bez wątpliwości wprawi bliskich w zdumienie – altanka ogrodowa. Budowanie altanki w ogrodzie to sięgająca dziesięcioleci tradycja. W Polsce był to niemalże nieodłączny element bajecznego szlacheckiego ogrodu. W altanie szlachcice wraz z rodziną i damami dworu przebywali i ucztowali. Było to idealne miejsce do przeczekania deszczu i ochrona przed nadmiernym słońcem. W altanach czytano książki zażywając przy okazji świeżego powietrza. W dzisiejszych czasach raczej już rzadko ucztuje się w altankach, powstało wiele innych atrakcji, które skutecznie zastąpiły te starsze, np. telewizja. Mimo to aktualnie bardzo często można spotkać altanki w polskich ogrodach, szczególnie u działkowiczów. Jak widać tradycja przetrwała. Być może nie ze względów rozrywkowych. Odpowiednio wykonana i ozdobiona altanka to naprawdę piękny widok. Nic dziwnego, że wielu bohaterów domu decyduje się na urozmaicenie ogrodu w ten sposób.

Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze swojego mieszkania, a szczególnie sypialni, to powinieneś się zastanowić nad kupnem kompletu pościeli w sklepie internetowym Mówisz i Masz. Szeroki wybór różnego rodzaju tkanin, wzorów oraz rozmiarów sprawi, że na pewno znajdziesz coś w sam raz dla siebie.Bardzo ważną rolę będzie oczywiście pełniło odpowiednie usytuowanie altany. Jeśli na działce masz jezioro, staw, lub oczko wodne to bardzo dobrze jest umieścić altankę jak najbliżej zbiornika. Wygląd będzie estetyczny i na dodatek jeśli ktoś do altany wejdzie to zobaczy uroczy wygląd. Jeśli nie jesteś wykwalifikowanym rzeźbiarzem i nie potrafisz wyryć w drewnie wzorów i kształtów, które byłyby wyjątkową ozdobą dla altany, to nic straconego. Zawsze można spróbować naturalnych ozdób. Dla upiększenia niezwykłego miejsca wiele działkowiczów stosuje kwiaty zwisające, umieszczone w powieszonych na altance donicach. Jeśli lubisz spędzać wolny czas na prace w ogrodzie to dodatkowo możesz posypać drobne kamienie dookoła altany.
Zaczynamy od wyznaczenia miejsca na altanę. W zależności od wielkości ogrodu altana będzie mniejsza, lub większa. Najlepiej sprawdzają się takie w granicach 16-25m2. Do wyznaczania po prostu w ziemię wbijamy kołki i łączymy je sznurkiem. Jeżeli w podstawie jest sześciokąt, to najpierw wytyczamy koło i potem wpisujemy w niego sześciokąt foremny. W podstawie może być płyta fundamentowa o grubości 20cm, lub betonowe stopy fundamentowe osadzone w ziemi ok. 80cm w metrowych odstępach i murujemy je zaprawą cementową. Montujemy w nich metalowe kątowniki i mocujemy na nich drewno. Pamiętaj o tym aby fundament wystawał przynajmniej 10 cm ponad powierzchnię terenu, aby zabezpieczyć drewno przed wpływem wody.
Następnym problemem będzie przygotowanie drewna. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego tartaku to zadbaj o fachową impregnację drewna. Jeżeli jednak najbliższy tartak nie oferuje takich usług to możesz na własną rękę zaimpregnować drewno. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to namaczanie drewna w impregnacie. Wykopujemy do tego dół, wykładamy folią, wlewamy impregnat i zanurzamy drewno zostawiając je na kilka godzin. Inny sposób to spryskiwanie impregnatem, używając do tego np. spryskiwacza ogrodowego. Trzeci, najbardziej oszczędny sposób to po prostu malowanie drewna impregnatem, używając miękkiego pędzla.

Następnie przymocowujemy do fundamentu belki podwalinowe. Układamy je równolegle do wejścia. Będą one stanowiły konstrukcję nośną podłogi. Belki muszą leżeć równo i nie obejdzie się bez poziomnicy. Do porównywania przekątnych użyj sznurka. Potem montujemy bale lub krokwy, które będą podstawą do oparcia dachu. Według gustu wypełniamy przestrzenie między słupami. Mogą to być wyrzeźbione deski, lub bale. Dach może być różnokształtny. Jeśli jednak zależy Ci na nieprzeciętnym wyglądzie swojego dzieła to najlepiej zamontować dach wielospadowy. Do nakrycia dachu najlepiej sprawdzą się gonty. Konstrukcja będzie wyglądać estetycznie i montaż będzie prostszy.

Menu :